METERING POLSKA SP. Z O.O.
Jesteś w: Urządzenia -> Zawory Naval -> Pełnoprzelotowe
Zawory kulowe pełnoprzelotowe

Zawory kulowe pełnoprzelotowe do stosowania w ciepłownictwie, elektrociepłowniach, sieciach ciepłowniczych, olejowych i rurociągach wodnych bez zawartości tlenu.

Budowa i działanie

Zawór posiada całkowicie spawany korpus i jest zaworem pełnoprzelotowym czyli średnica otworu w kuli jest taka sama jak średnica wewnętrzna króćca zaworu. Odcinanie przepływu czynnika odbywa się poprzez obrót o kąt 90° wypolerowanej kuli wykonanej ze stali nierdzewnej. Pełną szczelność zaworu uzyskano dzięki zastosowaniu po obu stronach kuli, uszczelek wykonanych z teflonu wzmocnionego grafitem. Podkładki sprężyste dociskają uszczelnienia teflonowe do powierzchni kuli zapewniając jej elastyczne umocowanie. Konstrukcja taka gwarantuje niezawodne działanie i szczelność zaworu w trakcie długotrwałej eksploatacji i odporność na uderzenia hydrauliczne czy długotrwałe działanie zanieczyszczeń i chemikalii. Trzpień zaworu, wykonany ze stali nierdzewnej, uszczelniony jest pierścieniem ślizgowym pełniącym funkcję głównego uszczelnienia oraz teflonowego pierścienia oporowego - podkładki ślizgowej ułatwiającej obrót trzpienia i wymienne O-ringi. W zaworach od Dn=65 do Dn=300 oba są wymienne, w mniejszych tylko górny. Osłony wrzecion zaworów Dn=65 mm i większych posiadają łożyska ze stali nierdzewnej.

Charakterystyka

Zawory kulowe NAVAL to zawory odcinające. Dopuszcza się dwa stany pracy zaworu: całkowicie otwarty lub całkowicie zamknięty. Dzięki doskonałej charakterystyce przepływowej opór podczas przepływu przez zawór jest minimalny. Nawet przy dużych prędkościach przepływu nie ma kawitacji. Zawory te nie wymagają obsługi technicznej, konserwacji, smarowania ani regulacji, a dzięki optymalnej konstrukcji są z powodzeniem eksploatowane przez wiele lat. Konstrukcja korpusu pozwala na przenoszenie bardzo dużych naprężeń ściskających bez zakleszczania kuli (300 N/mm2), co ma szczególne znaczenie w sieciach ciepłowniczych. Zawory są łatwe do montażu i izolacji. Charakteryzują się stosunkowo niskim ciężarem i niewielkimi gabarytami. Łatwo daje się zainstalować różnego rodzaju napędy i ich sterowanie. Zamykanie i otwieranie zaworu nie wymaga dużych sił, a demontowalną dźwignię łatwo można obrócić o 180o.

[ karta katalogowa ]
projekt i wykonanie: www.nettz.boo.pl  
Valid XHTML 1.0 Transitional