METERING POLSKA SP. Z O.O.
Jesteś w: Urządzenia -> Zawory Naval -> Zawory Navaltrim - (reg)
Kulowe zawory regulacyjne - NAVALTRIM

Zawory NAVALTRIM mogą być stosowane do regulacji i odcinania przepływu w sieciach ciepłowniczych instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych oraz w systemach klimatyzacyjnych.

Budowa i działanie

Zawór NAVALTRIM ma jedyną w swoim rodzaju, opatentowaną konstrukcję w której najważniejszym elementem są specjalnie zaprojektowane płytki kierujące wspawane w kulę. Konstrukcja ta została zastosowana w zaworach o rozmiarach od Dn 40 do Dn 300. Korpus zaworu jest całkowicie spawany. Uszczelnienie kuli wykonano ze specjalnie wzmocnionego teflonu, który zachowuje trwałość nawet podczas częstych zmian położenia kuli będac równocześnie odpornym na agresywne związki chemiczne i zanieczyszczenia. Regulacja przepływu odbywa się poprzez obrót wypolerowanej kuli wykonanej ze stali nierdzewnej o kąt odwzorowany na wyskalowanej tarczy w postaci odpowiedniej nastawy. Podkładka sprężysta dociskając uszczelnienie teflonowe do powierzchni kuli wyklucza ryzyko nieszczelności nawet przy występujących uderzeniach hydraulicznych. Trzpień zaworu wykonany ze stali nierdzewnej uszczelniony jest dwoma O-ringiami, z których górny (dla DN<65) lub obydwa (dla DN>65) mogą być wymieniane. Dodatkowo zainstalowano króćce pomiarowe, które umożliwiają dokonanie pomiarów parametrów przepływu czynnika. Dźwignia zaworu może być zdemontowana, obrócona o 180° i zamontowana w nowej pozycji.

Charakterystyka

Dokonując regulacji przepływu po ustawieniu odpowiedniej nastawy możemy ją zablokować, aby uniknąć przypadkowego przesunięcia dźwigni. Całkowite zamkniecie zaworu uzyskuje się przez obrót dźwigni o 90°. Zawór NAVALTRIM jest jednokierunkowy a kierunek przepływu jest oznaczony na korpusie zaworu. Każdy egzemplarz zaworu poddany jest próbie ciśnieniowej. Konstrukcja korpusu pozwala na przenoszenie bardzo dużych naprężeń ściskających nie powodujących zakleszczania kuli. W prosty sposób można do zaworu zamontować napęd i łatwo sterować. Zmiana położenia kuli w zaworze nie wymaga przykładania dużej siły. Nowa konstrukcja zaworu ma wiele zalet. Efektywny zakres pomiaru jest większy niż w starszych konstrukcjach; także wartość kv przy całkowitym otwarciu zaworu wzrasta znacząco. Płytki kierujące zmniejszają turbulencje strumienia i praktycznie eliminują zjawisko kawitacji oraz dźwięki towarzyszące przepływowi cieczy przez zawór. Przepływ bez turbulencji umożliwia bardzo dokładne zmierzenie ciśnienia na króćcach pomiarowych. Zawór nie wymaga obsługi ani smarowania.

[ karta katalogowa ]
projekt i wykonanie: www.nettz.boo.pl  
Valid XHTML 1.0 Transitional